Detail [›]
-
 

Diskuzní fórum Příprava roztoku pro kvašení

Povařování medoviny

Povařování medoviny
František | 24.1.2011 (15:17)
Při popisu výroby nemluvíte o vaření roztoku medu a vody a sbírání pěny. V návodu z Dolu se to objevuje. Takže vařit a nebo nevařit?
Re: Povařování medoviny
Lstibůrek | 24.1.2011 (15:25)
Vysvětlení:
Jistě se shodneme na to, že med je velice cenná potravina, která nesnese dlouhodobé zahřívání nad 40°C. Vaření medu proto považuji za barbarský čin. Po doporučované době vaření získáte roztok, který nemá s použitým medem zhola nic společného. Naprosto zlikvidujete původní aromatické látky, zničíte i již tak malý obsah bílkovin atd. Představte si, že by vinař sklidil hrozny, kterým se od jara láskyplně věnoval, ty by vylisoval a získaný mošt by povařil. Mohl by pak vůbec uvádět na etiketě, že se jedná o Veltlínské, nebo Ryzlink Rýnský? To by si jistě naběhl. Pokud je mi známo, tak to žádný vinař nedělá, to by si raději nechal ruku useknout. My ale s klidem vezmeme ještě cennější produkt, než jsou hrozny a povaříme jej..
Pak samozřejmě nelze hovořit o zachování charakteru medu ve výsledném výrobku.

Závěr:
Pokud chceme posunout kvalitu medoviny o kousek výše, měli bychom upustit od povařování roztoku před zakvašením.
Re: Re: Povařování medoviny
Emanule | 31.3.2011 (22:03)
Rád bych se zeptal jaký vztah máte k medovému pivu, při jehož přípravě bych řekl, že k nějakému vaření dochází. A nebo znáte způsob, jak vyrobit pivní medový mok se zachováním co nejvíce výše zmiňovaných živin ? Pokud ano, přijedu jistě okoštovat ...
Re: Re: Povařování medoviny
Pavel Studecký | 6.1.2013 (17:35)
Pěkný den, ve svém článku ve Včelařství uvádíte, že jsou i jiné způsoby zbavení se bílkovin, než je vaření. Mohl by jste nějaké směry naznačit? Nebo se bílkoviny odstraní procesem kvašení a dekantací? Děkuji
Re: Re: Re: Povařování medoviny
Petr Tomášek | 9.10.2018 (11:53)
Vinaři odstraňují bílkovinné zákaly BENTONITem.
Néjaké čtení zde http://www.czechwines.cz/vo7.htm
Ale jako výrobce ovocných vín jsem od veškerých pomocných látek upustil, myslím že chemie konzumujeme i tak víc než je zdrávo.
Stejně dobře jako uvedené látky púsobí čas, stačí počkat (čím houževnatější zákal tím déle) a kal klesne ke dnu.
Trpělivost je při domácí\kvalitní výrobě alkoholických nápojů jednou z podmínek úspěchu!!

Zpět na přehled diskuzních fór | Zpět na přehled témat