Detail [›]
-
 

Diskuzní fórum Jaký med použít pro přípravu medoviny?

Stáří medu

Stáří medu
Emanuel | 31.3.2011 (21:56)
Zdravím Vás. Chtěl bych se zeptat, zda může na kvalitu kvašení mít nějaký vliv stáří medu ? Děkuji
Re: Stáří medu
Lstibůrek | 1.4.2011 (08:45)
Nejprve si musíme ujasnit dva zcela zásadní pojmy.
1) Co je to kvalita kvašení? Nemělo by se jednat pouze o průběh kvašení, ale hlavně o jeho výsledek. O kvalitním kvašení můžeme mluvit tehdy, pokud výsledný produkt bude odpovídat našemu původnímu záměru.
2) Co myslíme stářím medu? Jestliže čerstvě vytočený med uložíme do mrazáku, pak se jeho chuť i složení nezmění po desítky let. Pokud ale stejný med uložíme při 25 stupních C, nebo vyšší teplotě, pak je i rok doba významná.

Jestliže máme perfektně skladovaný med (tj. při max. teplotě 5 stupňů C), pak vliv jeho stáří na kvalitu kvašení můžeme s klidem zanedbat. Při vyšších teplotách dochází postupně ke změnám ve složení medu (např. vonných látek, aktivita enzymů, obsah jednotlivých cukrů) . Z tohoto pohledu můžeme za extrém považovat povaření medu.

Závěr: Jestliže je naším záměrem vyrobit medovinu, která chutná a voní po použitém medu, musíme věnovat zvýšenou pozornost skladování tohoto medu,. V případě, použití povařování medu před kvašením pak klidně můžeme použít i starší, tj. nevhodně skladovaný med.
Samotný průběh kvašení(tj. například jeho rychlost) nebude stářím medu významně ovlivněno.

Zpět na přehled diskuzních fór | Zpět na přehled témat