Detail [›]
-
 

Diskuzní fórum Jaký med použít pro přípravu medoviny?

Ovocná medovina - pomer medu.

Ovocná medovina - pomer medu.
ondro | 21.8.2011 (09:34)
Plánujem založiť kvas z hroznového muštu(frankovka) a medu.
Neviem nikde nájsť nejaké relevantné info aký pomer mám zvoliť.
Chcem aby to vo výsledku malo silnú vínovú chuť, ale zároveň aj silnú chuť po medovine (na spôsob silných dezertných vín).
Pre jednoduchšie počty, pri pomere 50:50 pri rovnakej cukornatosti 30°NM oboch ingrediencií - mohlo by to byť? p. Lstiburek?
Neviem určiť kde je približne hranica kedy to je ešte víno a kedy už medovina. Ďík.
Re: Ovocná medovina - pomer medu.
Lstibůrek | 24.8.2011 (19:18)
Pokud se týká poměru moštu a medu, tak to neporadím. Spíše mohu pomoci v otázce dopadu na kvašení, konkrétní poměr je spíše záležitostí vašich preferencí. Pokud je to první pokus tohoto typu, bylo by možná lepší udělat dvě kvašení a to s poměry 20:80 a 80:20. Výsledek by Vám jasně napověděl, kde je optimum. V každém případě bude mít přídavek moštu kladný vliv na čiření kvasu a můžete snížit i obsah živin, protože hroznový mošt jich má přece jenom více, než med.
Mějte na paměti, že uváděná cukernatost je za hranicí toho, co kvasinky zvládnou. Tady může skutečně nastat problém s vyšší úmrtností kvasinek a z toho plynoucím problémy v chuti. Uváděná koncentrace moštu je v oblasti běžné u ledových vín. Jejich správné prokvašení je náročné i pro zkušeného vinaře. Jinak bych doporučil snížit cukernatost na 26, maximálně 28 stupňů NM.
Hranice mezi medovinou a medovým vínem není nikde přesně stanovená. V Čechách nás omezuje legislativa, podle které musí mít medovina minimálně 40g zbytkového cukru. Ve chvíli, kdy medovinu více prokvasím, musím ji prostě nazvat jinak. Většina států EU takové omezení nemá, docela by mě zajímalo, jak je tomu na Slovensku
Re: Re: Ovocná medovina - pomer medu.
ondro | 1.9.2011 (09:12)
Mám iba info že na Slovensku to zatiaľ nie je obmedzené legislatívou.
A čo sa týka toho pomeru, z mojich prvých súčastných pokusov a dostupnej literatúry to vychádza že obsah ovoc.štavy by mal byť niekde medzi 15 - 30% v závislosti od kyslosti a intenzity chuti ovoc.muštu, pokiaľ chceme aby výsledný produkt mal ešte medovinový charakter.

Zpět na přehled diskuzních fór | Zpět na přehled témat